Historickou identitu území Petrského předměstí překlápíme do současných potřeb 21. století. Minimalizujeme rozsáhlé plochy vozovek a přinášíme příjemné a atraktivní prostředí, které uživatelům náměstí umožní různorodá využití.
Výhra v urbanisticko-krajinářské soutěži
V projekci, předpokládaná realizace 2023
Soutěž 2018, předpokládaná realizace 2023
Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Lucie Lorencová, Jan Lébl, Michal Štěpař, Abhinav Goel, Michal Rešetár, Pavlína Prokopová
Spolupráce s Land05, Květoslav Syrový, Lukáš Novák, SDAR
Město Planá
17 160 m²
Ulice Dukelských hrdinů se nachází na pomyslné duchovní ose Plané vymezené několika styčnými body, a to poutním kostelem sv. Anny, kostelem Nanebevzetí Panny Marie a kostelem sv. Petra a Pavla. Lineární rozložení historického jádra města určuje také hlavní městská osa zahrnující uzlové body – na jedné straně prostor bývalé městské brány, na druhé pak právě prostor původního osídlení Plané s kostelem sv. Petra a Pavla. Historickou identitu území Petrského předměstí překlápíme do současných potřeb 21. století. Minimalizujeme rozsáhlé plochy vozovek a přinášíme příjemné a atraktivní prostředí, které uživatelům náměstí umožní různorodá využití. Jižní hranu ulice lemuje třešňové stromořadí, které vytváří stinné klima a zároveň do sebe plně integruje posezení i parkovací stání. Třešně přitom odkazují na třešňový sad na nedalekém Bohušově vrchu. Severní stranu ulice, rozšířenou pěší promenádou, rytmicky dělí stinná a slunná místa. Stinná místa dávají domov pláckům zastřešeným korunami lip a dubů, slunná ponechávají promenádu naopak volnou pro rozmanité využití jako jsou městské trhy, zahrádky restaurací či slavnosti. Autobusový přístřešek slzovitého tvaru dává vyniknout zachovanému stávajícímu stromu – majestátnému jírovci. Subtilní konstrukce přístřešku je vynesena sloupky a dvěma stěnovými podporami, které představují metaforu plynoucího času. Východní stěna zve na výlet do minulosti skrze kukátkový pohled na sochu světce Jana Nepomuckého, západní podpora zastupuje použitím hodin křehkou přítomnost. Dějství jednotlivých míst propojuje pomyslný „koberec“ – dlažba tvořená mozaikou kombinující původní žulové bloky se žulovými odseky. Hospodaříme s dešťovou vodou. Sbíráme čistou vodu z okapů okolních domů a využíváme ji pro závlahu stromů.
Rovina uličního profilu pod terénem i nad terénem včetně veškerých sítí technické infrastruktury.
Stopadesáti kubíkové akumulační nádrže sbírají dešťovou vodu ze střech okolních domů, kterou následně používáme pro zavlažování veškerých výsadeb v prostoru náměstí.
Pod povrch ulice umísťujeme nově i dešťovou kanalizaci stahující vodu čistě jen ze zpevněných povrchů, která bude následně ústit do nové větve směřující do Planského potoka, kde se voda v budoucnu rozleje do přírodě blízkých retenčních jezírek.
Největší stavební jáma navrhovaného řešení - umísťujeme do ní přípojnou šachtu dešťové jednotné kanalizace a vodovodu.