Usedlost u sadu

Majitelé vědí, že budou v domě trávit spoustu času. Vidí to jasně. Velká rodina, která usedne u jednoho stolu, kamna, pracovna pro oba, dětské pokoje, pokoj pro hosty. Návrh zohledňuje všechny jejich požadavky a snaží se vystihnout samotnou podstatu majitelů.

  • Název

    Usedlost u sadu

  • Místo
    Úsobí, Vysočina
  • Status
    v projekci
  • Rok
    projekt 2020-2021, realizace 2022
  • Tým
    Lucie Lorencová, Pavel Buryška, Barbora Buryšková
  • Investor
    Karel a Martina
  • Velikost

    715 m²

Dům na samotě u lesa. Krásné místo, široko daleko žádné stavení. Jen louky, pole, les a silnice. Rodinný dům musí odrážet příběh svých majitelů. Ona je zahradní architektka Martina, on je učenlivý zemědělec Karel. Oběma je okolo 30 let. Milují přírodu a venkov. Sní o velkém domě plném dětí a návštěv. Zabývají se otázkou udržitelného rozvoje. Mají rádi přírodní materiály a uznávají venkovský životní styl s tradičními hodnotami.
Majitelé vědí, že budou v domě trávit spoustu času. Vidí to jasně. Velká rodina, která usedne u jednoho stolu, kamna, pracovna pro oba, dětské pokoje, pokoj pro hosty. Návrh zohledňuje všechny jejich požadavky a snaží se vystihnout samotnou podstatu majitelů. Pozemek, na kterém se nacházíme, je bohatý na vegetaci. Najdeme tu jehličnany, vzrostlé listnáče a ovocný sad, který revitalizujeme a doplňujeme v hluchých místech. Pozemek leží u silnice. Není rušná, ale stále jde o hlavní komunikaci obce. Rychlé napojení na Prahu je ovšem výhodou. Pozemek se rozprostírá mírně ve svahu. Stačí vyběhnout nad stavení a rozhlédnout se do dálky. Okolní pozemky vlastní také Martina s Karlem. Mají tu klid. Pohodu.
Stávající usedlost byla stržena. Nový dům stavíme v původní stopě. Původní hmota zůstává na místě, využíváme materiál z bouraček a používáme jej na dlažbu a kamenný obklad. Rádi bychom vystavili na odiv také některý ze starých zemědělských strojů, na které jsme narazili. Srdce domu je obytný převýšený prostor, ze kterého vybíhají pomyslné paprsky objektu. Pozemek členíme na soukromou a veřejnou část. Majitelé totiž pracují z domu – Martina má v domě svůj vlastní ateliér, kam si bude vodit na schůzky klienty, Karel pracovnu s výhledem na budoucí zemědělskou halu se skladem obilovin a příjezd do veřejného dvora. Snadno tak může sledovat pohyb a zásobování. Veřejnosti zůstává zasvěcen také první dvůr. Právě tam mohou parkovat klienti, které z něj za Martinou dovede vlastní zpevněná cestička přes horní zahradu. Krajinářská zahrada jako přivítání a živé portfolio v jednom.
Neméně důležitou roli hraje soukromý dvůr, který ze tří stran ohraničuje dům. Jedna strana umožňuje nahlédnout přes posuvná dřevěná vrata a venkovní kuchyni do soukromé zahrady a sadu. Druhá strana využívá svahu a pojímá parkovací stání. Třetí nabízí vstupy do domu.
Dům působí jako klasická venkovská usedlost. Jednoduchá omítka, černá střešní krytina, dřevěná okna, posuvná dřevěná vrata, kamenná zeď s garážemi, divoká dlažba a květinové záhony. Materiály používáme přírodní a udržitelné. Karel a Martina plánují do budoucna také penzion a zemědělskou halu. Věnují se výrobě sýrů, zavařují, zpracovávají ovoce, pořádají zabijačky. Jednoduše řečeno, žijí svým domovem a on se jim brzy odmění.

copyright © xtopix 2024

Používáme cookies
Soubory cookie používáme k analýze údajů o našich návštěvnících, ke zlepšení našich webových stránek, zobrazení personalizovaného obsahu a k tomu, abychom vám poskytli skvělý zážitek z webu.