Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Michal Štěpař, Václav Jiřík
Spolupráce: Jan Karásek, fotografie Ondřej Tylčer
Sídliště má své kouzlo. Na těch pražských žije více než 40 % obyvatel hlavního města. Dostavba a rekonstrukce budovy z 70. let 20. století, která je součástí komplexu veřejné vybavenosti na sídlišti Prosek a tvoří pomyslné náměstí při ulici Jablonecká, tak pro nás byla úžasnou výzvou. Zadání znělo vytvořit flexibilní prostor pro společenské a kulturní vyžití, v krajním případě s možností reagovat na změnu užívání budovy. Centrální část objektu tvoří schodišťová hala s navazujícím hygienickým zázemím. Dostavba nabízí dva větší sály. Druhá strana objektu naopak předpokládá dělení prostoru na jednotlivé menší zkušebny a učebny vhodné k provozování zájmových kroužků.
Fasádu objektu pojímáme jako obrovskou uměleckou nástěnnou malbu, kterou speciálně pro objekt komunitního centra vytvořil v rámci programu Umění pro město vizuální umělec Michal Škapa. Severní křídlo dostává výraznou tahokovovou fasádu s vysokými okny umožňující rytmizaci uliční fronty stejně jako vnitřní provozní členění. Střecha se stává novým náměstím. Volíme střešní pobytovou terasu, která je samostatně přístupná a oživuje charakter celého místa. Střešní krajina je přirozeně pohledová. Měníme výhled z oken přiléhajících panelových domů, proměňujeme vnímání místa z opuštěného a zašlého na zelené, příjemné a bezpečné. Reagujeme na fenomén městského zahradničení a oživujeme nevyužívané městské prostory. Komunitní centrum Jablonecká se stává novým místem na kulturní mapě Prahy.
stávající stav - špatný technický stav, požadavek na rozšíření prostorů k pronájmu, nebezpečí v průchodu v nočních hod.
dostavba + rekonstrukce budovy - navýšení kapacity, zastavění průchodu, v dostavbě vznikají 2 nové sály, nosná ŽB konstrukce
komunitní zahrada na střeše - samostatně přístupná střešní zahrada podporuje komunitní trávení času místních obyvatel
umělecky ztvárněná fasáda - nástěnná malba na fasádě stávající budovy vizuálně oživuje okolní veřejný prostor