-
Název
Tři v jednom pro Libčice nad Vltavou
-
MístoLibčice nad Vltavou, centrální rostlá venkovská struktura
-
Statusužší architektonická soutěž
-
Rok
2021
-
Tým
Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Martin Málek, Michal Štěpař, Lucie Lorencová, Ondřej Fiedler
Spolupráce: Land05, Jan Drška, Květoslav Syrový, Jakub Zajíček, Pavel Javůrek -
Investor
město Libčice nad Vltavou
-
Velikost
1 475 m²
3v1
Nový dům, městský dům, dům pro Libčice, pro Libčické. Přívětivý i tajuplný, velkorysý i útulný, dům proměnlivý dle přání a potřeb návštěvníků i provozovatele.
Radnice tradiční a důstojná, respektovaná. Zároveň ale otevřená a přátelská, průhledná i přehledná, demokratická. Radnice, která slouží svým občanům. Místo, kde se dobře pracuje, vymýšlí, plánuje a spravuje město i okolí.
Náměstí nejen podle jména. Prostor obklopený obchody, službami, radnicí a kulturou. Prostor určený pro lidi, bezpečný, se sluncem, pítkem i lavicí ve stínu pod stromy, v nároží s hodiny.
náměstí nejen podle jména
V místě křížení třech hlavních Libčických cest, v centru města, v těžišti třech bývalých návsí vzniká jasné a srozumitelné náměstí. Energie místa se soustřeďuje do třech vrcholů pomyslného trojúhelníku. Přelévá se a pulzuje mezi radnicí, městským domem a prostorem před obchodem s kruhovou lavicí ve stínu lípy a s pítkem, ze kterého se osvěží lidé i zvířata. Pohyb pěších je upřednostněn, pohyb automobilů redukován na nutné provozní minimum.
dům pro Libčické
Městský dům vymezuje západní stranu náměstí Svobody a svou hmotou doplňuje a uzavírá uliční čáru ulice 5. května.
Do náměstí se otevírá komunitním prostorem s barem, který může v teplých dnech splynout s ulicí. Přízemí domu se umí měnit, můžeme si ho upravovat jako velkorysý otevřený prostor s pódiem i barem pro velký městský bál, nebo místem pro firemní akci či rodinnou oslavu.
radnice
rekonstrukce demokracie
Umístění vstupu se navrací do původní pozice a je zdůrazněno pro lepší přehlednost. Do ulice nově směřuje velké okno malé jednací místnosti stavebního úřadu. Projednávání stavebních záměrů či územního plánu probíhá pod dohledem kolemjdoucích.
Rekonstrukce stávající dům nenásilnými zásahy demokratizuje – otevírá, zpřehledňuje, zprůhledňuje, aby dobře sloužil občanům.