Skip to main content

Byt Braník

Interiér bytu na pomezí starého a nového Braníku pro mladou rodinu, kruh střídá vlnky na pozadí obrazů od Julia Reichla a Jakuba Tytykala.

  • Název

    Byt Braník

  • Místo

    Praha 4 - Braník

  • Status

    Dokončeno

  • Rok

    2024

  • Tým

    Lucie Lorencová, Pavel Buryška
    Fotografie Ondřej Tylčer

  • Investor

    Martin a Soňa

  • Velikost

    111 m²

Martin a Soňa, mladá rodina s láskou k umění, čistým liniím a zaobleným tvarům, si přáli vytvořit domov, který odráží jejich hodnoty i styl života. V duchu švédského konceptu Lagom – „ani moc, ani málo“ – kladli důraz na jednoduchost, praktičnost a útulnost. Tento byt v Braníku, navržený jako jejich domov na příštích minimálně 15 let, měl být promyšlený do posledního detailu.

Zadání bylo jasné: funkční a minimalistický interiér maximálně využívající prostorový potenciál developerské novostavby. Dispoziční úpravy nebyly možné, a tak se kreativita plně zaměřila na interiér. Ústředním tématem se stala práce se dřevem, geometrie a obrazy, vše s důrazem na minimalismus a osobitý styl.

Podle švédského konceptu života Lagom

Vizuální dominantou v obývacím pokoji i kuchyni jsou dvě nástěnné police kulatého půdorysu, kde vyniknou kuchařské knihy, drobné pokojovky nebo Martinovy oblíbené Star Wars dekorace, tento oblý prvek se pak opakuje i na polici v ložnici a na čele postele ve formě světelného půlkruhu. 
Úložné prostory v dětském pokoji mohou hravě sloužit i jako stavební materiál na bunkr – šuplíky lze přesunovat a hrát si s uspořádáním i světlem, děti si mohou zalézt do vzniklého čalouněného výklenku s veselou tapetou.

Centrem dění v bytě je přirozeně obývací pokoj propojený s jídelnou a kuchyní a dostatkem přirozeného světla z dlouhého balkonu s bylinkami a chilli papričkami. Díky kuchyňskému poloostrůvku probíhá při přípravě večeře interakce členů domácnosti i případných hostů.

Sytě červené háčky, držáky květináčů nebo šatní tyč se stávají funkčními akcenty, které svou kompozicí završují interiér jako prostorové obrazce. Tyto detaily esteticky ladí s krajinou obrazů na stěnách, podtrhují její charakter a zároveň dodávají prostoru jedinečný výraz.

Některé z těchto prvků vznikly jako atypické kousky vyrobené na míru zámečníkem, zatímco jiné přirozeně doplňují červenou rodinu z typizované výroby, čímž tvoří harmonický celek, jenž v interiéru spojuje umění, funkčnost a důmyslný design.

Dubová dýha v dialogu s bílým lakem či omítkou vytváří harmonický kontrast, který zaujme svou čistotou a nadčasovou elegancí. Tento kontrast je citlivě zjemněn zaoblenými tvary, ať už v podobě kruhů nebo jemných vlnek, které do prostoru vnášejí estetickou lehkost i funkční praktičnost.

Práce s dřevěným nábytkem a geometrií se stala výrazným motivem celého interiéru. Promyšlené detaily a pečlivé zpracování byly výzvou pro truhláře, kteří se s tímto náročným zadáním vypořádali s precizností. 

Dřevo je všudypřítomné, od otvorů vyfrézovaných do zrcadel po vystouplé úchytky na dvířkách skříní. Předsíňová nika, knihovna v dětské skříni nebo geometricky laděné knihovny v obývacím prostoru a ložnici propojují estetiku s funkčností. Hra s plným a prázdným kruhem vytvořila prostorové obrazce, které knihovnám dávají charakter uměleckých děl, nikoli pouhého nábytku.

Byt se přizpůsobuje potřebám rodiny i do budoucna. Hostinský pokoj, který aktuálně slouží jako pracovna, se jednou promění v druhý dětský pokoj. Díky kvalitním materiálům a nadčasovému designu bude tento interiér stále působit svěže a aktuálně i za mnoho let.