Bydlení v parku Cihelka
Přestože se jednotlivé budovy v lidských sídlech časem průběžně obměňují, parcelace a vztah mezi veřejným a soukromým zůstává naopak stabilní. Navržená síť cest, ulic, pěšin a pozemků přetrvává, ne-li navždy, po mnoho dalších staletí. Proto je velmi důležité přistupovat k rozvržení zejména veřejných prostranství s velkou opatrností, úctou a pokorou k minulosti i budoucnosti.
-
Název
Bydlení v parku Cihelka
-
Místo
Libčice nad Vltavou
-
Status
výhra v architektonicko-urbanistické soutěži
-
Rok
2018
-
Tým
Pavel Buryška, Michal Štěpař, Barbora Buryšková, Radka Kurčíková, Pavlína Prokopová, Lukáš Landa
spolupráce: AED project, a.s., Land05, Květoslav Syrový, SDAR -
Investor
Skanska Reality a.s.
-
Velikost
řešené území: 60 336 m²
HPP: 25 182 m²
Účelem zpracované studie je nalezení nejvhodnějšího urbanistického a architektonického řešení území v bývalém těžebním prostoru cihelny. Záměrem zadavatele je vytvořit v dotčeném území dostupné bydlení pro mladé rodiny, které většinou pracují v Praze a pro dopravu do města používají vlakové spojení. V kontextu vysokých prodejních cen bytů v centru města se bydlení stává nedostupným pro velkou část obyvatel.
Cílem investora je vyvinout efektivní projekt s relativně nízkými standardy a realizačními náklady. Při naplňování tohoto kritéria hraje značnou roli opakovatelnost stavebních jednotek. Návrh počítá se 3 základními typy objektů: řadový rodinný dům, bytový dům a bytový dům s vloženými hromadnými garážemi v úrovni terénu.
Návrh definuje obytný charakter ulic založený na principech sdíleného prostoru. Projekt počítá s hospodařením s dešťovými vodami na principech modrozelené infrastruktury. Území se rozkládá severně od ulice Turská a zaujímá oblast bývalého těžebního prostoru cihelny až k areálu dnešního koupaliště.
začlenění návrhu do výrazné topografie bývalého těžebního území cihelny
východiska
Libčice v současnosti pojímají cca 3 380 obyvatel. Nově navrhovaná zástavba bytových a řadových rodinných domů může do obce přivést cca 700 až 900 nových obyvatel, což představuje cca 25% nárust počtu rezidentů. Přestože jednotlivé budovy se v lidských sídlech v čase průběžně obměňují, parcelace a vztah veřejného a soukromého je velmi stabilní. Navržená síť cest, ulic, pěšin a soukromých pozemků tu bude, jestli ne navždy, mnoho dalších století tak, jako tomu bylo doposud. Proto je velmi důležité přistupovat k rozvržení zejména veřejných prostranství s velkou opatrností a úctou jak k minulosti, tak k budoucnosti.
Řešená lokalita se nachází v blízkém kontaktu s historickou strukturou „vesnice“, dnes městskou částí Letky, která je typická rostlým tvarem podél hlavních cest, které vesnicí procházejí. Domy v takovéto struktuře se tisknou k ulici a zároveň těsně jeden k druhému na poměrně úzkých pozemcích. Je to jeden z obrazů klasické české vesnice. Severo-východní hrana řešeného území přes areál koupaliště přiléhá ke struktuře města vzešlé z principů zahradních měst. Ty jsou na rozdíl od lineárního uspořádání vesnice uspořádány v blocích. Blokové schema je výhodné, protože umožňuje poměrně vysoké využití území v kompaktním útvaru, zároveň ale popírá charakteristické rysy vesnice, kde většina domů měla přímý přístup na humna a pole ze svých zahrad. Blokové schema tedy jen potvrzuje postupnou ztrátu hospodářské role vesnice a její poměšťování.
Základní stavební kameny území - hierarchie prostranství
Obytný soubor Park Cihelka navrhujeme jako zcela rezidenční. Proto by jeho základní kvalitou mělo být dobré prostředí pro život. Důležité ale je, že lidským prostředím není jen obytný dům a to, co leží na jeho pozemku, ale i okolní společnost, sousedé a veřejný prostor, který dohromady sdílí. Proto by prostor za hranicemi soukromých pozemků neměl být pouze jednoúčelovým dopravním zařízením, ale rozšířením prostoru k obývání. Kvalitní prostředí má svou hierarchii. Vesnice měly hlavní ulici a náves pro společenský a obchodní život a záhumenní cesty a cesty do krajiny, které sloužily hospodářským účelům.
Opakovatelnost stavebních jednotek
Cílem investora je vyvinout efektivní projekt s relativně nízkými standardy a realizačními náklady. Při naplňování tohoto kritéria bude hrát značnou roli opakovatelnost stavebních jednotek. Návrh počítá se 3 základními typy objektů: řadový rodinný dům, bytový dům a bytový dům s vloženými hromadnými garážemi v úrovni terénu. Prefabrikace stavebních komponentů bude založena na maximální optimalizaci jednotlivých typů objektů. Objekty umožňují bodové i přisazené uspořádání, čímž je zaručena šířková variabilita skladebnosti. Bytový dům pojímá celou požadovanou skladbu bytů, což při etapizace vede k rovnoměrnému zastoupení všech velikostí bytových jednotek napříč územím.
Charakteristické uspořádání obytné ulice
Pásmo pro auta a chodce je na stejné výškové úrovni, kde se mění pouze materiál – auta jezdí po asfaltu a chodci po betonové dlažbě. Předzahrádky bytových domů mají individuální ztvárnění s přirozeným vsakováním vody. Vstupy do domů jsou dlážděny cihlovou dlažbou, přičemž každý dům má svůj „koberec“. Parkovací stání využívá zatravňovací systém pro částečný vsak dešťové vody. Příčné propojky lokality jsou odvodněny průlehy, které slouží jako odtok pro vodu. Ploty soukromých pozemků tvoří zelené živé ploty, případně transparentní do výšky 1,2 m. Rozšířené plochy pro pěší zpomalují auta a kombinují dlažbu s mlatem, doplněné o herní plochy a lavičky. Popelnicové kóje jsou vyzděny cihlovým materiálem, ladícím s dlažbou. Stromy a trávníkové rabátka vytvářejí kostru ulic a spoluvytvářejí celkový vzhled prostoru.
Velký okruh "Libčické korzo"
Malý okruh
Parkem vede 1 km dlouhá trasa, která je doplněna o sérii menších i významnějších atraktorů, jako je komunitní zahrada s kompostérem a altánem, dětské hřiště, sportovní hřiště, rozhledna, petanque a poldr. Tato trasa nabízí ideální 15minutovou procházku, ranní a večerní joggovací dráhu, nebo možnost projet se na kolečku se psem. Navíc je to místo, kde si lidé mohou užít i romantické okamžiky, třeba při první puse na rozhledně.
Velký okruh
Značená turistická vycházková trasa o délce přes 4 km propojuje významná místa města, přičemž polovina trasy vede krajinou a druhá polovina urbánním prostředím. Malý okruh je součástí většího, zároveň oba mohou existovat nezávisle na sobě. Park je dotvořen tak, že uzavírá parkový prstenec obepínající Cihelku. Tento park nabízí atraktory pro nové i starousedlíky a vytváří silnou hodnotu, která posiluje obytnost lokality i města. Podněcuje také sociální kontakt mezi domorodci a nově příchozími.