Bytový dům J. K. Tyla
Jak přistupujeme k nejzranitelnějším z nás, značí naši vlastní vyspělost. Stejně tak náš přístup ke starší generaci. Zajistit důstojný život seniorů bývá často zmiňované téma. Co ale ve skutečnosti znamená? Většinou mluvíme o dostupnosti, bezbariérovosti a obdobných pojmech. Přitom zapomínáme na to podstatné – na člověka samotného, na jeho přirozenost, na obyčejnou lidskost. I senior je člověk, jak banální a zřejmé, přesto opomíjené. Návrh bytového domu pro seniory od počátku pracuje s člověkem – s jeho pocity, náladami, potřebami, měřítkem, každodenností … se životem.
-
Název
Bytový dům J. K. Tyla
-
Místo
Valašské Meziříčí
-
Status
Soutěžní návrh
-
Rok
2024
-
Tým
Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Martin Málek, Tereza Mirská, Michal Štěpař, Lucie Lorencová, Michal Rešetár, Blanka Drašnarová, Martin Černý
Spolupráce: Lukáš Scholz -
Investor
Město Valašské Meziříčí
-
Velikost
řešené území: 3 576 m²
HPP: 4 466 m²
Návrh si klade za cíl vytvořit prostředí, které bude přátelské a přívětivé, bude podněcovat vzájemnou sociální interakci a aktivní životní styl, čímž přispěje ke zvyšování kvality života seniorů a pomůže jim udržet si samostatnost.
Celková hmota budovy je dělena na tři domy vzájemně propojené tzv. srdcem domu – místem vzájemného setkávání, relaxace a interakce. Je vybaveno pohodlným nábytkem, kuchyňkou či knihovnou. Vytváří pro obyvatele domu pomyslný společný obývák, který podporuje přátelské vztahy a snižuje pocit osamělosti. Celkově toto místo hraje zásadní roli v utváření aktivní a podnětné komunity – společenství, kde se obyvatelé cítí vítáni a zapojeni.
Dělení objektu na tři domy obohacuje celkový návrh a umožňuje bydlet v charakterově různých typech bytů s různými typy společných prostorů. Při ulici J. K. Tyla je umístěn dům chodbový, při ulici Havlíčkova dům pavlačový a v cípu dům halový. Společné prostory ve všech třech typech domů jsou řešeny jako pobytové. Prostřednictvím pohodlného nábytku i intimnějších zálivů vytváří domácí prostředí, kde se mohou sousedé každodenně potkat na kus řeči. Společné prostory tak přispívají k celkovému pocitu pohody a komunitního života, což je klíčové pro kvalitu života seniorů.
tři domy a v nich chodba - pavlač - hala
Dům se nachází na svažitém pozemku, na souběhu dvou ulic, na rozhraní bytové zástavby a rodinných domů. Návrh na tyto vzájemné a komplikované vztahy reaguje. Dům je rozdělen na tři hmoty, které stoupají společně se svahem. Díky tomu si drží příjemné měřítko i přívětivou podlažnost. Tvarování hmot vychází z uliční čáry obou ulic, ke kterým se obrací čelem. Mezi jednotlivými budovami vznikají rozličné prostory různých velikostí a charakterů – od útulného dvorku s možností společného komunitního pěstování až po venkovní bylinkovou zahradu přístupnou veřejnosti.
Mezi stávajícím bytovým domem pro seniory a navrhovanou novostavbou vzniká nový veřejný prostor, na který přímo navazuje nová autobusová zastávka. V parteru domu je v těchto místech navržen nebytový prostor, který může fungovat jako místní koloniál pro nákup věcí každodenní potřeby, kavárna či kombinace obojího a poskytovat své služby nejen obyvatelům navrhovaného domu, ale i lidem z blízkého okolí.
Významný podíl na vizuálním charakteru domu mají předsazené lodžie. Lodžie jsou navrženy jako lehká ocelová konstrukce s dřevěnou podlahou, která umožní každému bytu kontakt s exteriérem a okolím. Lodžie je možné ponechat propojené nebo oddělit přepážkou podle potřeby míry intimity.
Na jeho střeše vznikají předzahrádky přízemních bytů, které jsou díky tomu chráněny před nechtěnými návštěvníky a poskytují nájemníkům bezpečný venkovní prostor přímo navazující na obytné místnosti jejich bytů.
V domě jsou dále navrženy další nebytové prostory rozšiřující služby a kvalitu bydlení nejen obyvatelům domu, ale také obyvatelům ze sousedství. V návaznosti na ulici J. K. Tyla je v rámci prvního nadzemního podlaží navržen nebytový prostor, ve kterém lze provozovat kadeřnictví, manikúru, masáže či obdobné služby. Směrem do veřejné zahrady se orientuje nebytový prostor, který by mohl pojmout dětskou skupinu pro 12 dětí.
Dětská skupina představuje unikátní a inspirativní prostředí, které podporuje mezigenerační interakci a učení. Tato skupina je navržena tak, aby poskytovala dětem kvalitní vzdělávací a herní aktivity, přičemž zároveň umožňuje seniorům zapojit se do dětských činností a sdílet své zkušenosti. Program zahrnuje různé kreativní a pohybové aktivity, které podporují rozvoj dětí a zábavné okamžiky pro seniory. Děti se učí empatii a respektu k různým generacím, zatímco senioři mají možnost aktivně se podílet na životě skupiny, což přispívá k jejich duševnímu zdraví a pocitu sounáležitosti.
Všechny byty jsou navrženy v bezbariérovém standardu s tím, že byty 2kk splňují prostorové požadavky standardu S150 v případě obývání jednou osobou a standardu S120 v případě obývání dvěma osobami. Byty 2+1 splňují bezbariérový standard S150 i v případě obývání dvěma osobami, proto jsou prostorově větší oproti původnímu předpokladu. Obecně jsou všechny byty řešeny tak, aby maximálně vyhovovaly potřebám osob se sníženou pohyblivostí. Součástí bytu je prostorný obývací pokoj spojený s kuchyní a ložnice umístěná v jeho blízkosti s ohledem na snadný přístup. V koupelně jsou instalovány prvky jako madla, sprchový kout bez vaničky a dostatečný prostor pro manévrování s vozíkem. Všechny vstupy mají široké dveře a bezprahové přechody, což usnadňuje pohyb. Důraz na přirozené osvětlení a vhodné umístění úložných prostor v dostupných výškách dále zvyšuje komfort, funkčnost i celkovou kvalitu bydlení.
dům se nachází na svažitém pozemku, na souběhu dvou ulic, na rozhraní bytové zástavby a rodinných domů
Exteriér budovy je navržen tak, aby umožňoval obyvatelům trávit čas venku, setkávat se a relaxovat v příjemném prostředí. V návrhu zachováváme některé stávající vzrostlé stromy a doplňujeme je o novou výsadbu. Návrh zároveň citlivě pracuje s urbanistickým kontextem, otevírá některé venkovní plochy veřejnosti a rozšiřuje možnosti využití prostoru o nové služby.